Hlavní informace
Otázka: 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli na proteinové dietě nehrozí to, čemu někteří výživoví poradci - i lékaři - říkají zpomalení metabolismu. Má to znamenat, že metabolismus přeřadí na úsporný režim a člověk pak tloustne i na porcích, které by jinak byly přiměřené, popř. každé další hubnutí je pak obtížnější, ne-li nemožné. Děkuji

Odpověď: 

To, co popisujete, není "zpomalení metabolismu", i když to myslíte dobře. Dotaz je velmi dobrý, tak se pokusím Vám to vysvětlit podrobněji. Váš popis odpovídá (ne úplně) tzv. jojo efektu, jehož podstatu chápe chybně 95% pacientů a - bohužel - i 75% lékařů.

U jinak zdravého člověka (tedy ne toho, který trpí syndromem metabolické rezistence - to je jiný příběh), vede jakákoliv dieta (nízkokalorická, bílkovinná tedy ketogenní, hladovka atd.), založená na snížení přísunu energie (necháme stranou zcela odlišný mechanismus účinku jednotlivých diet) k tomu, že organismus přinutí sáhnout si do vlastních energetických rezerv. A organismus tak činí podle geneticky jasné logiky, to jest nejdříve použije nejmobilizovatelnější druh energie (sacharidy ze zásobního "živočišného škrobu" neboli glykogenu, se kterými si vystačí několik hodin). Pak přehodí výhybku, neb je postaven před nutnost zajistit dostatek glukózy pro fungování životně důležitých orgánů a energii si začne brát z bílkoviny ze svalů. Až poté, co mu to přestane stačit, si sáhne do nejvzdálenější a nejhůře mobilizovatelné rezervy a tou je Váš tuk.
No a problém "zpomalení metabolismu" tkví v tom, že pacienti, kteří PO JAKÉKOLIV NÍZKOENERGETICKÉ DIETĚ začnou příliš rychle jíst jako před dietou (co do množství i složení), přivedou svůj zblblý organismus k tomu, že si začne PŘEDNOSTNĚ VYTVÁŘET TUKOVÉ BUŇKY před tím, než si doplní vyrabované zásoby svaloviny. Takže se mu neustále zhoršuje poměr LIBOVÁ TKÁŇ k TUKOVÉ v neprospěch svaloviny. Čím víckrát se to stane, tím je metabolismus lenivější a lenivější, až se časem rozvine obraz METABOLICKÉ REZISTENCE, kdy už organismus nereaguje na nic a nijak.
Je to trochu schematické, ale má z toho vyplynout, že máte zhubnout a už dál jíst tak, abyste nemusela hubnutí víckrát opakovat, protože si tím metabolismus nenávratně ničíte . Proteinová dieta je k hubnutí velmi vhodná, ošidí metabolismus a on nechá svaly víceméně napokoji a jde rovnou na tuk.

doprava banner170x350

 

akce banner200x400

Pobočka Hradec Králové

Divišova 882/5,
500 03 Hradec Králové

info@victus.cz

490 510 541

Otevírací doba:

Pouze předchozí objednání,
zpravidla úterý

Pobočka Náchod

Radniční 34,
547 01 Náchod

info@victus.cz

490 510 541

Otevírací doba:

Pouze předchozí objednání,
zpravidla pondělí

Pobočka Olomouc

Kapucínská 16,
772 00 Olomouc

info@victus.cz

490 510 541

Otevírací doba:

Pouze předchozí objednání,
zpravidla čtvrtek

Provozovatelem nutričních center Victus Medical
je společnost LAVIBELL, s.r.o. se sídlem Domažlická 
1053/15, Praha 3, 130 00 IČ: 25950819

 

 

 

Podporujeme platby: gopay-platby

Copyright Victus medical, webdesign by easysoftware.cz & easyproject.cz | Mapa stránek [XML]