+420 490 510 541 (9:00–17:00 hod.) info@victus.cz

Česká korunaCZK EuroEUR
Zpět na Aktuality 1. 10. 2021

Každý sedmý Čech přestal kvůli Covid-19 aktivně sportovat

Každý sedmý Čech přestal kvůli Covid-19 aktivně sportovat

Překvapivě vysoké procento Čechů donutila pandemie přestat sportovat. A co víc, část z nich se ke sportu podle svých slov nevrátí. Jde o hlavní zjištění průzkumu, který si zadala výživová centra Victus. Průzkum mezi tisíci respondenty hledal důvody, proč dvě pětiny Čechů v průběhu pandemie přibraly.

Ke zdravému životnímu stylu patří vyvážená strava, duševní rovnováha, fyzická aktivita a celková tělesná kondice. Boj proti Covid-19, s ním spojená vládní opatření a četná omezení tyto pilíře zdraví podlomily. „Řada lidí musela ze dne na den zůstat doma, byl úředně omezený pohyb osob, zavřela se část sportovišť a stravovací návyky vzaly z mnoha důvodů za své,“ potvrzuje Martin Cvrkal, psycholog a vedoucí terapeut sítě poradenských center Victus. „Překvapením je ale vysoké procento lidí, kterým pandemie výrazně změnila obvyklé sportovní návyky: 15 % dříve sportujících Čechů se už ke sportu nevrátí – to je opravdu nečekaně vysoký počet.“

Průzkum společnosti Instant Research odhalil, že za omezením pohybu v průběhu pandemie stálo především uzavření sportovišť. Na to doplatili především lidé z velkých měst, v Praze to byla téměř polovina respondentů. Výsledky ukazuje následující graf:

Ať už šlo o méně pohybu, důsledky psychicky náročného období nebo změnu stravovacích návyků k horšímu, celá situace se logicky podepsala i na přírůstcích váhy. „Z průzkumu jsme zjistili, že během pandemie přibralo na váze 40 % dotazovaných, polovina z nich přiznala nárůst o více než 5 kg. A to opravdu není málo,“ dodává Martin Cvrkal. 

To vše se děje v situaci, kdy stojíme na prahu další covidové vlny. „Může z toho být začarovaný kruh, ale cesta ven existuje. Vedle sportování je však především potřeba upravit stravu,“ dodává Cvrkal.

Přihlášení

zavřít

Zapomenuté heslo?

Jsem tu poprvé a chci se registrovat.