Přemýšleli jste někdy nad tím, co mají společného vaše oblíbené jídlo a… no, řekněme intimní radosti? Možná více, než si myslíte! Pojďme společně odhalit překvapivé souvislosti mezi chutěmi, psychologií a úspěšným hubnutím.
K něčemu se vám přiznám. Miluji jídlo. A kdo ne? Ta radost, když si vychutnáváte oblíbený pokrm, je k nezaplacení. A víte co? Je to naprosto v pořádku! Jíst je totiž jednou z našich nejzákladnějších potřeb, hned vedle dýchání a… ano, i toho dalšího, co nám přináší potěšení a udržuje lidský rod při životě.
Mnoho lidí si myslí, že pokud chtějí zhubnout, musí se vzdát všeho, co mají rádi. Žádné dortíky, žádné voňavé pečínky, prostě nic, co by jim udělalo radost. Ale to je jako říct, že abyste byli zdraví, musíte přestat dýchat! Dobře, možná trochu přeháním, ale chápete, kam tím mířím.
Proč nám jídlo dělá takovou radost
Představte si, že by jídlo chutnalo jako kartonová krabice. Myslíte, že byste měli motivaci se najíst? Asi těžko. Příroda to zařídila chytře. Stejně jako nám dala potěšení ze sexu, abychom se rozmnožovali, obdařila nás i potěšením z jídla, abychom nezapomínali jíst a přežili.
Chuťové vjemy aktivují centra odměny v našem mozku, což posiluje pozitivní pocity spojené s jídlem. Je to přirozený mechanismus, který nás motivuje k tomu, abychom si udrželi energii a byli zdraví.
Kde je tedy problém?
Dnes máme jídlo na každém rohu. Doslova. Všude voní čerstvé pečivo, rychlé občerstvení má otevřeno non-stop a lednička doma je vždy plná. Je to jako žít v cukrárně. Není divu, že saháme po jídle pokaždé, když potřebujeme zvednout náladu nebo se odměnit. Problém není v tom, že nám jídlo chutná. Problém je, že jsme zapomněli na jiné zdroje radosti. Jídlo se stalo naším univerzálním lékem na nudu, smutek i stres. A to je něco, co musíme změnit.
Jak najít rovnováhu
Nemusíte se vzdát svých oblíbených jídel. Klíčem je najít rovnováhu a objevit i jiné způsoby, jak si udělat radost. Co takhle procházka v přírodě, setkání s přáteli nebo nový koníček? Možností je spousta a kalorie u toho spalujete, místo abyste je přijímali. V terapii často s klienty hledáme právě tyto „nekalorické“ radosti. Každý z nás je jedinečný, a tak i řešení musí být šité na míru. Společně přicházíme na to, co je baví, co je naplňuje, a postupně to začleňujeme do jejich života.
A co vůle?
Možná si říkáte, že s dostatečnou vůlí to přece zvládnete. Pokud se spoléháte pouze na ni a nepracujete na rozšíření svých zdrojů potěšení, deprivace se dříve či později dostaví. Bez jiných způsobů, jak si udělat radost, se jídlo opět stane hlavním zdrojem uspokojení. A když je jídlo všude kolem nás tak dostupné, návrat ke starým návykům je snadný. Možná zhubnete pár kilo, ale známý jojo efekt na sebe nenechá dlouho čekat. Ale o tom více v některém z dalších článků.
Závěrem
Potěšení z jídla je přirozené a je v pořádku si ho užívat. Není potřeba se ho vzdávat, abyste dosáhli svých cílů. Důležité je najít rovnováhu a otevřít se i jiným potěšením, které život nabízí.
Článek byl vydán na Seznam Medium, viz https://medium.seznam.cz/clanek/martin-cvrkal-proc-je-poteseni-z-jidla-stejne-dulezite-jako-sex
[1] Volkow, N. D., Wang, G. J., Fowler, J. S., & Telang, F. (2008). Overlapping neuronal circuits in addiction and obesity: evidence of systems pathology. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences, 363(1507), 3191-3200.